Budowa różnych rodzajów zawiesi

W zależności od zapotrzebowania danej firmy budowlanej używane przez nich na placach budowy zawiesia mogą być różnego typu. Najpopularniejsze z nich to łańcuchowe i te wykonane ze stalowych lin. Do owijania elementów bez miejsc na zaczepy, używa się natomiast pasów poliestrowych. Ich budowa różni się i definiuje ich wytrzymałość oraz to, jak szybko będą się zużywać.

Jak zbudowane są zawiesia?

zawiesia linoweNajprostszą konstrukcję mają systemy zawieszania łańcuchowego. Składają się one ze stalowych ogniw, które w zależności od przeznaczenia, różnić się mogą wielkością i grubością. Również ze stali wykonane są zawiesia linowe, jednak składają się, jak nazwa wskazuje z lin – cięgien. Są one ciasno splecione z wysokiej jakości materiału. Dlatego też można je stosować jak łańcuchy. Zawiesie może być jedno- lub wielocięgnowe. Im więcej cięgien, tym większe obciążenia może znieść ono znieść. Odporność stali jest bardzo wysoka, więc mogą one służyć przez kilka lat. Ich wytrzymałość nie jest taka, jak w przypadku łańcuchów, których można używać nawet 10 lat. Ostatnim rodzajem są zawiesia wykonane z poliestru. Mogą one przyjąć dwie formy, pasów lub tak zwanych „węży”. Te drugie nazywa się tak przez zewnętrzną warstwę ochronną, która sprawia, że wyglądają jak węże ogrodowe. Znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przenoszone elementy nie posiadają zaczepów, więc należy je owinąć.

W zależności od rodzaju i wagi przenoszonego elementu należy użyć różnych zawiesi. Łańcuchowe sprawdzą się nawet przy najcięższych ładunkach i podczas wieloletniej pracy. Zawiesia linowe ustępują im tylko trwałością w czasie, gdyż dużo szybciej się zużywają. Wykonane z poliestru pasy, używane są wszędzie tam, gdzie transportowane elementy nie posiadają zaczepów, więc należy je owinąć.