Częstotliwość pomiarów elektrycznych w firmie

 

Każda firma powinna dbać o to, by regularnie sprawdzać stan urządzeń oraz instalacji elektrycznych w swoich budynkach. Przepisy określają jedynie dolny limit kontroli w określonym czasie, ale bardziej rozsądni przedsiębiorcy sprawdzają stan instalacji również na własną rękę.

Nie powinno się unikać częstych pomiarów elektrycznych

pomiary elektryczneW jaki sposób się to robi i na czym to dokładnie polega? Mogę powiedzieć coś na ten temat, ponieważ zajmuję się tym dość często. Lubię mieć zawsze rękę na pulsie – jeśli jakakolwiek instalacja elektryczna jest wadliwa, to czym szybciej się o tym dowiem, tym większa szansa, że nie spowoduje to u mnie żadnych problemów. Wystarczy wyobrazić sobie co mogłoby się stać, gdyby elektryka nawaliła w momencie, w którym kończylibyśmy ważne zlecenie. To właśnie dlatego moim zdaniem należy szczególnie dbać o pomiary elektryczne i starać się je robić jak najczęściej. Równie istotną ich funkcją jest oczywiście bezpieczeństwo. W końcu wadliwa instalacja grozi wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Nie są one może groźne dla zdrowia lub życia pracowników, ponieważ nad tym czuwają bezpieczniki. Gorzej może jednak być z urządzeniami – mogą one się spalić albo zwyczajnie przestać działać. Dzięki pomiarom elektrycznym przeprowadzanym częściej niż powinienem zdołałem uchronić się już przed kilkoma poważnymi awariami. Prawda jest taka, że nie sądziłem nigdy, że coś poważnego może stać się w budynku mojej firmy, ale nigdy nic nie wiadomo. Pomiary nie są drogie, a potrafią uchronić przed poważnymi kosztami.

Nikt nigdy nie przekona mnie do teorii, jakoby nie miało sensu częste sprawdzanie stanu instalacji elektrycznych. Czym częściej to robimy, tym większa jest nasza świadomość w tej kwestii, a to jest kluczowe przy prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu opartego o komputery czy telefony.