Czym są rowery turystyczne?

 

Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna. Szczególnie w okresie wakacyjnym. Ludzie decydują się na wyprawy, chcąc odpocząć od zgiełku miasta oraz wszechogarniającego miejskiego pędu. Warto zastanowić się nad wyborem optymalnego roweru na takie eskapady.

W co powinien być wyposażony męski rower turystyczny?

Rowery przeznaczone do długich wypraw rekreacyjnych, są wyposażone zupełnie inaczej od standardowych modeli rowerów miejskich oraz górskich. Dobry rower turystyczny, powinien być wyposażony w solidną ramę, najlepiej aluminiową, tak aby ciężar roweru nie był zbyt odczuwalny dla naszych nóg. A w razie upadku, aluminiowa rama, nie niszczy się tak łatwo, jak w przypadku klasycznych rowerów. Rowery turystyczne męskie są najczęściej wyposażone w szerokie koła powyżej dwudziestu siedmiu cali. Opony te winne być wyposażone w specjalistyczne bieżniki, które będą przeciwdziałały poślizgom oraz we właściwy sposób odprowadzały wodę spod kół. Tylko taka ich konstrukcja umożliwi bezwypadkową jazdę w trudnym terenie oraz nieprzewidzianych warunkach atmosferycznych. Rower turystyczny musi również bagażnik, na którym będziemy mogli zamontować torbę, która umożliwi nam zabranie ze sobą bagażu. Bardzo ważnym elementem turystycznych modeli rowerów jest mocne oświetlenie, najlepiej w postaci lampek led – owych lub halogenowych, gdyż tylko one zapewniają optymalną widoczność po zmroku. Jeżeli chodzi o hamulce, to najlepszymi są te tarczowe, które reagują bez zarzutu, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych i terenowych.

Rowery turystyczne dla mężczyzn muszą być większe i bardziej solidne. Nie bez znaczenia jest dodatkowy osprzęt, który często stanowi dużą część podstawowej wartości roweru. Warto zainwestować w markowy sprzęt, niekoniecznie zagranicznej produkcji.