Deski elewacyjne drewnopodobne

 

Sposobów na ciekawą elewację domu jest tyle, ilu jest właścicieli. Jednak od kilku lat panuje trend na wykorzystanie na elewacjach nowoczesnych budynków elementów drewnianych. Jednak deski z prawdziwego drewna, choć piękne, są dość problematyczne w eksploatacji. Konieczność regularnego impregnowania i stosowania środków ochronnych nie każdemu jest na rękę. Dlatego imitacje drewna na elewacjach zyskały tak ogromną popularność.

Zalety desek imitujących drewno

elastyczna deska elewacyjnaNowoczesne domy utrzymane najczęściej w bielach i szarościach wyglądają dość chłodno i nieprzystępnie. Wizerunek ten z powodzeniem można ocieplić poprzez dodanie drewna. Drewniane deski, jako ozdobne elementy elewacji domu sprawią, że stanie się on bardziej przyjazny i ciepły, innymi słowy przytulny. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w deski z drewna szlachetnego lub gatunków egzotycznych, które najlepiej zachowują się w nieprzychylnych warunkach atmosferycznych, warto pomyśleć o materiałach imitujących drewno. Są to tworzywa sztuczne z domieszką celulozy lub żywicy, które nie chłoną wilgoci, nie pękają, nie wyginają się pod wpływem działania wody, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, nie będą domem dla owadów, nie pokryją się grzybem ani pleśnią. Ponadto są trwałe, odporne na uszkodzenia i nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza ewentualnym okazyjnym czyszczeniem. Jednym z doskonałych przykładów takiego materiału jest elastyczna brązowa deska elewacyjna. Produkowana jest z żywicy akrylowej połączonej z piaskiem kwarcowym, pigmentami, wypełniaczami oraz środkami uniepalniającymi. Składniki te są mieszane, formowane na kształt bardzo cienkich desek i suszone. Grubość 3-4 mm oraz długość około 250 cm pozwala na szerokie zastosowanie dzięki niezwykłej lekkości materiału. Elastyczna deska elewacyjna, jak sama nazwa wskazuje, jest elastyczna, dlatego można ją montować nawet na ścianach łukowych i nie jest to żadnym problemem. Materiał żywiczny jest odporny na uderzenia, niełamliwy oraz barwiony w masie, dzięki czemu po przecięciu deski nie widać różnicy w kolorze.

Innym przykładem doskonałej imitacji drewnianych desek elewacyjnych jest deska kompozytowa. Jest to mieszanka włókien celulozowych i tworzyw sztucznych. Jest trwała, odporna na wilgoć oraz można ją barwić na wybrany kolor. Imitacja usłojenia prawdziwego drewna sprawia, że prezentuje się niezwykle naturalnie.