Dobrej jakości wełna mineralna

Wełna mineralna nie tylko bardzo dobrze chroni przed zimnem, ale jest też niepalna. Zakres jej stosowania jest duży: od poddaszy, przez stropy, aż do ścian. W sklepach znajdziemy różne rodzaje wełny mineralnej – kamienne  i szklane. Różne są też postacie, w jakich jest sprzedawana – mogą to być płyty, maty, otuliny i granulat.

Właściwości wełny mineralnej

wełna lamelaWełny mineralne występują przede wszystkim w postaci mat i płyt. Oprócz tego są też otuliny do rur instalacyjnych i wełna w postaci granulatu. Niepalna mata, której podstawą jest wełna lamela do izolacji instalacji i urządzeń w systemach związanych z wentylacją, klimatyzacją oraz ogrzewnictwem budynków. Tego typu wełna wykorzystywana jest do kanałów wentylacyjnych wewnątrz budynków, powierzchni płaskich oraz cylindrycznych, gdzie temperatura medium nie przekracza 250°C. Maty wykonane z wełny mineralnej charakteryzują się prostopadłym ułożeniem włókien do okładziny, dzięki czemu są mocne i sprężyste oraz nie zmieniają swej pierwotnej grubości na zagięciach i narożnikach. Maty produkowane są ze skalnej wełny z jednostronną okładziną ze zbrojonej folii aluminiowej. Folia aluminiowa zabezpiecza przed wykropleniem się pary wodnej na zewnętrznych ściankach kanału. Rodzaj wełny mineralnej trzeba dopasować do miejsca, które zamierzamy nią ocieplać. Do izolacji ścian zewnętrznych stosuje się przede wszystkim płyty – twarde albo dwugęstościowe.

Z kolei na poddaszu, do ocieplenia połaci dachu można używać sprężystych, lekkich mat, które doskonale wpasowują się w przestrzeń między krokwiami. Czasem płyty lub maty z wełny mineralnej mają dodatkową warstwę, na przykład folię aluminiową lub welon z siatki szklanej, które poprawiają ich właściwości – na przykład płyty z okładziną z folii aluminiowej stosuje się do izolacji kominka.