Metakrylan polimetylu, to niezwykle elastyczne tworzywo sztuczne, popularnie nazywane akrylem lub pleksi. Przy odpowiednio zastosowanej obróbce, możemy otrzymać produkt wyglądający, jak wykonany ze szkła, jednak o właściwościach plastiku, czyli odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Rodzaje i zastosowanie pleksi
Akryl dzielimy na dwa typy, ze względu na proces produkcji. Pierwszy z nich, to akryl wytłaczany, który charakteryzuje się niższą lepkością po podgrzaniu, dzięki czemu zachowuje swój kształt przy ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Dzięki szybkiemu procesowi produkcji jest on tani i wytwarzany na skalę masową. Cięcie akrylu wytłaczanego laserem, daje efekt gładkiej krawędzi. Drugim typem jest akryl odlewany. Idealnie sprawdza się on na przykład w produkcji nagród, czyli małych przedmiotów, o określonym kształcie. Akryl odlewany nie nadaje się do cięcia laserem, ponieważ ma on inną strukturę i uzyskana krawędź nie będzie wyglądać tak estetycznie, jak w przypadku pleksi tłoczonego. Jeśli istnieje konieczność cięcia akrylu odlewanego, należy w tym celu wybrać piłę tarczową lub maszynę CNC przeznaczoną do cięcia tego typu materiałów. Przewagą pleksi odlewanego jest możliwość wykonywania grawerowania, ponieważ daje on efekt tak zwanego „mrożonego szkła”. Należy jednak pamiętać, że do cięcia akrylu nie wykorzystuje się dowolnego narzędzia laserowego, a takiego, które jest wyposażone w laser CO2. Laser dwutlenkowęglowy ma bardzo delikatne działanie, dzięki czemu nie prowadzi do przegrzewania się pleksi.
Jeśli w czasie cięcia dojdzie do przegrzania pleksi, to przy obróbce chemicznej, czyli na przykład, malowaniu, materiał popęka. Dzieje się tak, ponieważ kiedy pleksi się nagrzewa, powstają naprężenia wewnętrzne. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy chłodzić pleksi w czasie cięcia.