Jak ubrany jest spawacz?

Spawanie to czynność trudna, która wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także sprzętów oraz dobrej ochrony osoby, która się tym zajmuje. Oprócz aparatu spawalniczego, potocznie zwanego spawarką, należy zaopatrzyć się w odzież ochronną i różnego rodzaju akcesoria. W co powinien wyposażyć się spawacz?

Jak wygląda wyposażenie spawacza podczas pracy?

ubranie dla spawaczaSpawalnictwo to dziedzina technologii, która zajmuje się łączeniem dwóch powierzchni metalowych w jedną całość. Można używać do tego różnych technik, takich jak zgrzewanie bądź spawanie. Wymaga to użycia specjalnej maszyny, jaką jest aparat spawalniczy. Osoba, która zajmuje się tą dziedziną nazywana jest spawaczem. Narażona jest na wiele wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, takich jak wysoka temperatura, promieniowanie UV czy porażenie prądem elektrycznym. Może ona także zostać zraniona przez odłamek metalu, który odpryśnie od spawanego materiału. Żeby zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia każdy spawacz musi zaopatrzyć się w specjalistyczną odzież ochronną. Są to między innymi przyłbice, kaptury czy gogle ochronne. Ważne są także rękawice, odpowiednie obuwie i, oczywiście, kombinezon. Takie ubranie dla spawacza, wykonane z wielu warstw skóry, chroni go przed czynnikami ryzyka, zabezpieczając jego głowę, całe ciało a nawet stopy. Specjalna przyłbica posiada okienko, które pokryte jest specjalnym filtrem, który chroni wzrok pracownika przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, które wydobywa się podczas spawania.

Niektóre zawody należą do grupy tych, o zwiększonym ryzyku. Jednym z nich jest z pewnością praca spawacza. Pracownik narażony jest na wiele czynników zewnętrznych, przed którymi musi się chronić. Istnieje wiele elementów stroju dla spawaczy, które zabezpieczają go przed ciepłem, promieniowaniem UV oraz odpryskującymi kawałkami metalu.