Jak ważne są badania profilaktyczne?

 

Badania profilaktyczne są bardzo ważne, aby móc kontrolować stan swojego zdrowia i szybko reagować, w przypadku niepokojących objawów. Szczególnie ważne jest to, kiedy planujemy dziecko. Wtedy należy ze szczególną uwagą przygotować nasz organizm na ciążę. Jest to okres, kiedy powinniśmy najbardziej o siebie dbać.

Na jakie badania powinny zdecydować się ciężarne?

mthfr badanieKobiety, które planują zajście w ciążę, przed powinny wykonać odpowiednie badania, aby zminimalizować ryzyko powikłań i problemów. Ważne są badania poziomu kwasu foliowego, podstawowe badania krwi czy wizyta u lekarza ginekologa. Warto również sprawdzić grupę krwi swoją i swojego partnera, aby sprawdzić, czy grozi nam konflikt serologiczny. Jeśli nasza grupa krwi posiada ujemny czynnik Rh, a partnera dodatni, należy zgłosić to swojemu lekarzowi, aby zapobiec konfliktowi, który jest niebezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Innym ważnym składnikiem, potrzebnym szczególnie w ciąży, jest także kwas foliowy, czyli tak zwana witamina B9. Jego niedobory mogą wynikać z mutacji genetycznej. W celu sprawdzenia, czy jesteśmy nosicielami wadliwego genu, należy wykonać MTHFR-badanie, które odpowie nam na to pytanie. Warto także zbadać sam poziom kwasu foliowego, aby zacząć go zażywać już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wad rozwojowych płodu. Dzięki suplementowaniu witaminy B9, będziemy spokojniejsze o to, czy nasze dziecko urodzi się zdrowe. Reguluje on większość procesów w organizmie.

Kwas foliowy, nazywany też witaminą B9, jest jednym z najważniejszych składników, które odgrywają kluczowe funkcje w całym organizmie. Wpływają na prawidłowy rozwój płodu w okresie ciąży. Jego niedobór może powodować problemy z układem nerwowym dziecka, wpływa także na stabilność jego materiału genetycznego. Dlatego warto wykonywać badania przed i w trakcie ciąży.