Jaki twardościomierz jest najlepszy?

Podczas produkcji elementów takich jak szkielety maszyn, karoseria samochodowa czy podzespoły motoryzacyjne, najważniejsze jest, by były one możliwie jak najbardziej wytrzymałe. W tym celu producenci takich elementów wykorzystują specjalne maszyny, nazywane wytrzymałościowymi. Maszyny te umożliwiają badanie różnych parametrów wytrzymałościowych i odporności na różne obciążenia.

Główne zalety mikrotwardościomierzy

mikrotwardościomierzPodczas produkcji takich elementów jak szkielety maszyn, czy też podzespołów mechanicznych samochodów, bardzo ważnym parametrem jest wytrzymałość. Wynika to z faktu, że takie elementy są narażone na różnego rodzaju obciążenia. Dlatego też producenci muszą testować wytrzymałość wykorzystywanych w  produkcji surowców, aby były one w stanie znosić bardzo trudne warunki środowiskowe. Do testowania wytrzymałości wykorzystuje się tak zwane maszyny wytrzymałościowe, których dobrym przykładem jest mikrotwardościomierz. Maszyna ta nie odbiega funkcjonalnością od swoich pełnowymiarowych odpowiedników, takich jak na przykład twardościomierz Vickersa. Co więcej, jest to maszyna znacznie bardziej komfortowa w wykorzystywaniu, gdyż zajmuje bardzo mało miejsca, jednocześnie jest ona wyposażona w dodatkowe udogodnienia, których często nie posiadają pełnowymiarowe twardościomierze. Mowa tutaj głownie o wyposażeniu mikrotwardościomierzy w ekrany LCD, dzięki którym odczytywanie wyników pomiarów jest znacznie wygodniejsze, niż w przypadku twardościomierzy pełnowymiarowych, wyposażonych zazwyczaj w analogowe czytniki.

Producenci niektórych części czy też maszyn musza sprawdzą wytrzymałość używanych surowców. Niskiej jakości surowce mogą bowiem obniżyć jakość końcowego produktu. Do badania wytrzymałości wykorzystywane są specjalne maszyny, w wersji stacjonarnej jak i przenośnej.