Kilka zasad prawidłowego położenia kostki brukowej

 

Aby powierzchnia wyłożona kostką brukową, spełniała podstawowe i użytkowe zadania, musi być prawidłowo położona. Poniżej przedstawię praktyczne porady, jak odpowiednio podejść do tych prac, oraz jak uniknąć różnego rodzaju defektów, związanych z późniejszym użytkowaniem

Praktyczne porady jak ułożyć kostkę brukową

kostka brukowa torunZanim w ogóle rozpoczniemy układanie kostki brukowej, powinniśmy pamiętać o zachowaniu kolejności wykonywanych prac i są to kolejno: przygotowanie projektu, przygotowanie gruntu i podbudowy, osadzenie krawężników i palisady, ubijanie podsypki i układanie kostki. Powinniśmy pamiętać o takim dopasowaniu, by powstało jak najmniej odpadów, a układanie przebiegało szybko i łatwo. Teraz parę słów o wymiarach jakie powinna mieć kostka brukowa toruń to miejsce w którym zaopatrzymy się, w każdy możliwy kształt i wymiar kostki. Mamy więc kostkę, przeznaczoną do ruchu pieszego o grubości 4 cm; kostkę dla chodników, dróg rowerowych, podjazdów samochodowych o grubości od 4 do 8cm, oraz dla ruchu pojazdów ciężkich o grubości powyżej 8 cm. Dzięki stosowaniu się do powyższych parametrów, możemy uniknąć zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją. Ważne jest również określenie rodzaju gruntu, co pomoże dopasować właściwą strukturę podbudowy, lub zaplanować ewentualne odprowadzenie wody z terenu, aby zapobiec późniejszemu osiadaniu gruntu i rozsuwaniu się poszczególnych elementów.

Jeżeli chodzi o podbudowę, to tworzymy ją równomiernie, rozkładając kruszywo na utwardzonym wcześniej gruncie, a następnie ubijamy do otrzymania odpowiedniego zagęszczenia, Należy pamiętać, że grubość tej warstwy powinna być o 30% większa, niż przewidywana w planie. Układanie kostki jest już czystą przyjemnością, tutaj pamiętamy tylko o zachowaniu odpowiedniej wielkości fug, oraz wykonaniu planowanego wzoru.