Na takie pytanie muszą sobie odpowiedzieć mieszkańcy PRL-owskich bloków, jeśli przystępują do remontu mieszkania. Bowiem w tych blokach pomieszczenie, zwane łazienką, miało takie rozmiary, że zainstalowanie w nim wanny i kabiny prysznicowej było niemożliwe. Standardowo w łazience była wanna, nieduża, zainstalowana w którymś rogu. Czasami był to ówczesny wynalazek, czyli wanna do siedzenia. Był to kwadratowy pojemnik ok. 70 cm, wewnątrz którego był wyprofilowany stopień, na którym można było usiąść .
Kiedy wanna wolnostojaca?
Takich problemów nie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych, czy też współczesnych apartamentów. Tutaj nie tylko łazienki są odpowiednich rozmiarów, aby pomieścić i wannę i kabinę prysznicową, ale często znajdujemy tzw. pokoje kąpielowe. Jest to miejsce domowego Spa, gdzie można całkowicie zadbać o higienę i dobry wygląd. W pokoju takim naczelne miejsce zajmuje wanna wolnostojąca. Ponadto jest kabina lub miejsce prysznicowe, czasami jacuzzi. Następnie sedes, bidet, toaletka, przyrządy do ćwiczeń i lustra, w których na bieżąco ogląda się efekty zabiegów wykonywanych na swoim ciele w pokoju kąpielowym. Oczywiście białą wannę można zastąpić wanną w każdym innym kolorze, albo wanną retro, metalową w kolorze złota z fantazyjnymi wygięciami nóg i obrzeża. Zaletą wanny wolnostojącej jest łatwa dostępność do niej z każdej strony. Można ją również wmontować poniżej poziomu podłogi łazienki, dzięki czemu wejście do wanny będzie dużo łatwiejsze niż w tradycyjnym ustawieniu.
Wszystkie urządzenia będące na wyposażeniu łazienki można kupić w tradycyjnych sklepach specjalistycznych i w marketach budowlanych. Równie szeroką ofertę znajdziemy w sklepach internetowych i na stronach producentów poszczególnych urządzeń. W sprawie doboru właściwych urządzeń do danego pomieszczenia warto również zasięgnąć porady fachowca.