Maszyny rolnicze – użytkowanie i naprawa

 

Maszyny rolnicze mają dość duże zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Oczywiście, maszyny rolnicze są stosowane przeważnie jedynie w rolnictwie, jednak nie można zapominać o budownictwie, gdzie dość często są użytkowane ciągniki rolnicze, do przewożenia różnych materiałów budowlanych, lub odrębnych urządzeń.

Użytkowanie maszyn w rolnictwie

częsci zamienne do maszyn rolniczychNa rynku istnieje mnóstwo różnego rodzaju maszyn rolniczych, które pomagają rolnikom w wykonywaniu często trudnych i wyczerpujących prac w polu. Do najważniejszych i najczęściej używanych maszyn rolniczych można zaliczyć tzn. siłę pociągową (ciągnik), oraz podstawowe narzędzia – czyli np. pług, brony, kopaczki do ziemniaków itp. Do większych maszyn można zaliczyć np. kombajn do zbioru zboża, czy kukurydzy. Wszystkie te urządzenia wymagają aby rolnik posiadał zamienne części do maszyn rolniczych, gdzie w razie awarii będzie można je zastosować. Jeśli chodzi o maszyny bardziej skomplikowane, polecane są naprawy w autoryzowanym serwisie. Jednak, jeśli ktoś chce naprawić uszkodzoną bronę, wystarczy, że wymieni urwany ząb na nowy. Nie jest to nic skomplikowanego i każdy może zrobić to sam. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie części zamienne już przed sezonem. W trakcie prac rolnych zazwyczaj nie ma czasu na to, aby biegać po sklepach i szukać odpowiednich części zamiennych do własnych maszyn rolniczych. Można to zrobić np. w okresie zimowym, kiedy prace w polu są tak jakby „zamrożone”.

Każdy rolnik doskonale o tym wie i zaopatruje się w części do swoich maszyn odpowiednio wcześniej. Aby zorientować się które maszyny potrzebują ewentualnego remontu, należy przeprowadzać ich konserwację po każdym zakończonym sezonie prac w polu. Wtedy – zaczynając nowy sezon – będziemy pewni naszych maszyn i urządzeń.