Metody numeryczne w przemyśle

 

Nowoczesne procesy wytwórcze potrzebują niezawodnych i sprawdzonych rozwiązań. Jednym z podstawowych procesów realizowanych praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym jest obróbka materiału. Czynność ta wymaga bardzo dużej precyzji co warunkuje późniejszą jakość produktu końcowego.

Precyzyjne procesy sterowania maszyn

obrabiarki sterowane numeryczniePoszczególne elementy muszą być wykonane dokładnie żeby spełnić wszystkie wymogi, które są przed nimi postawione. Coraz częściej oprócz odpowiednich parametrów mechanicznych komponenty muszą charakteryzować się odpowiednimi właściwościami fizycznymi. Właściwości te nadają poszczególnym półproduktom konkretne wymiary, które muszą mieścić się w założonej tolerancji. Żeby to osiągnąć w zakładach produkcyjnych stosuje się obrabiarki sterowane numerycznie. Sterowanie numeryczne umożliwia osiągnięcie niezwykle dokładnych wyników, które są niemożliwe do zrealizowania podczas sterowania ręcznego. W wyniku zastosowania obrabiarek sterowanych numerycznie wzrasta dokładność wykończenia powierzchni elementu a cały proces staje się powtarzalny. Dzięki temu można wytwarzać dany detal w produkcji seryjnej bez większego odpadu. Jest to pożądany wynik działania każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Dlatego inwestorzy coraz częściej inwestują swoje pieniądze w nowe technologie, które umożliwiają podniesienie obrotów oraz potencjalnych zysków. Obrabiarki sterowane numerycznie nie są co prawda jakąś wielką nowością, jednak niektóre zakłady produkcyjne, szczególnie te mniejsze nadal opierają się na obróbce ręcznej.

Podejście to może okazać się słuszne w produkcji na małą skalę, która bazuje głównie na detalach niestandardowych, wykonywanych na zlecenie. W przypadku większej ilości detali niezbędne jest zastosowanie sterowania numerycznego. Jest to docelowy stan rozwoju zakładu produkcyjnego oraz jego parku maszynowego.