Mobilny rębak do drewna

Coraz więcej przedsiębiorców z branży drzewnej decyduje się na zakup rębaka. Zauważyli oni niewątpliwą przydatność tego urządzenia gdyż odpady drzewne w postaci gałęzi, odrostów i innych można przerobić na bardzo cenny surowiec jakim są drewniane zrębki. Można z nich produkować ekologiczny opał lub dostarczać do centrów ogrodniczych jako kompost lub wyściółkę do ogrodów. Takie wykorzystanie odpadów ma także szerszy aspekt gospodarczy i środowiskowy. Jest to dążenie do wykorzystania biomasy drzewnej w jak największym stopniu i unikanie jej marnotrawstwa.

Rodzaje rębaków do drewna

sprawny rębak do ciągnikaProdukcja rębaków w Polsce ruszyła pełną parą i należy się cieszyć, że nasi polscy producenci w pewnych klasach rozdrabniaczy niczym nie ustępują jakością, a jednocześnie oferują sprzęt tańszy. Jeżeli zestawimy polską ofertę z zagraniczną to można stwierdzić, że rodzimy odbiorca ma do wyboru pełne spektrum rębaków do drzewa. Mowa tu o rębakach z napędem elektrycznym, spalinowym oraz z napędem na wał odbioru mocy z ciągnika (WOM). Bardzo interesującym dla pewnej grupy klientów są rębaki ciągnikowe ze względu na swoją mobilność i możliwość pracy bezpośrednio w terenie. Taka opcja daje duże oszczędności czasu pracy i wydatnie obniża jej koszty. Aby zakupić sprawny rębak do ciągnika pod względem wydajności musimy wziąć przede wszystkim aspekt dopasowania wartości znamionowej obrotów rębaka do obrotów silnika traktora. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony to rębak z napędem na wał odbioru mocy będzie pracował bezawaryjnie i z pełną mocą. Każdy rębak ma przypisane maksymalne średnice elementów drewnianych jakie może obrobić i z całą pewnością nie można tych wartości przekraczać. Decydując się na zakup rębaka nie żałujmy pieniędzy na jego jakość gdyż jest to urządzenie pracujące na ogromnych przeciążeniach i im lepszy sprzęt kupimy tym dłużej będzie nam służył.

Rębak do ciągnika powinien posiadać możliwość szybkiego wysprzęglania z napędu wału oraz obrotową do 360 stopni rurę wyrzutową. Bardzo ułatwia to kierunkowy wyrzut zrębków w dowolnym miejscu. Jeżeli wcześniej mówiliśmy o jakości rębaka to warto zainwestować w taki, który posiada ruchome wałki wprowadzające co bardzo ułatwia pracę operatora gdyż materiał drzewny wprowadzany jest stabilnie. Rębaki do ciągnika występują w dwojakiej postaci. Albo są zawieszane na trójpunktowym układzie albo występują w wersji kołowej w formie przyczepki.