Montaż i eksploatacja kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym są na pewno droższe niż modele tradycyjne kominków. Wkład do takiego kominka kosztuje nawet 2 razy więcej w porównaniu do zwykłych modeli standardowych. Wiąże się to z tym, że konstrukcja kominka z płaszczem wodnym jest znacznie bardziej skomplikowana.

Jak przeprowadzić montaż kominka z płaszczem wodnym?

dobry kominek z płaszczem wodnymKominek ma znacznie lepsze wyposażenie. Często przed zakupem klienci porównują moc wkładów do kominków z płaszczem wodnym. Oprócz tego warto też wtedy sprawdzić, co jest zamontowane w danym kominku, a co oprócz tego będziemy musieli kupić. Do niektórych kominków z płaszczem wodnym trzeba dokupić jeszcze kilka elementów. Lepiej kupić za jednym razem całość i mieć kominek gotowy do montażu i użytkowania. W kominku muszą znaleźć się takie elementy jak przepustnica powietrza lub wentylator nadmuchowy. Oprócz tego kominek musi posiadać pompę, sterownik, naczynie wzbiorcze oraz przyłącze do komina. Kominki z płaszczem wodnym wcale nie są łatwe w montażu. Trzeba włączyć je jakoś do układu grzewczego. To jest dość skomplikowane, ponieważ kominek działa w dwóch obiegach. Płaszcz wodny jest zabezpieczany przez specjalne naczynie wzbiorcze. Instalacja grzewcza wraz z kotłem łączą się w układzie zamkniętym. Taki dobry kominek z płaszczem wodnym musi łączyć oba układy, korzystając ze specjalnego wymiennika ciepła. Wymienniki ciepła mają najczęściej postać płyty albo też wężownicy. Naczynie wzbiorcze jest otwarte. Takie naczynie montowane zostaje nad korpusem kominka.

Do naczynia doprowadza się zimną wodę. Musi też mieć odpływ do kanalizacji, więc sprawa jest trochę skomplikowana. Do tego trzeba przemyśleć dokładnie ułożenie kabli elektrycznych. Są one potrzebne, aby zasilić sterownik, a dodatkowo pompy obiegowe. Czynności montażowych jest więc trochę więcej niż w przypadku kominka klasycznego.