Oleje – jakie powinny być?

 

 Oleje to bardzo popularne środki służące do zabezpieczania, konserwowania i odnawiania powierzchni drewnianych. Z ich pomocą przywrócimy świetny wygląd blatom kuchennym, parapetom, podłogom, czy tarasom wykonanym z drewna. Wśród wielu produktów jakie są nam oferowane w sklepach warto jest sięgnąć po te najlepsze.

Oleje i bezpieczeństwo stosowania

olej osmoPrzede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Najlepsze są te oleje, które są przyjazne dla otoczenia i można je stosować nawet w pokojach dziecięcych czy w kuchniach, gdzie blaty mają styczność z żywnością. Takie oleje muszą mieć informację na opakowaniu, że spełniają wymagane normy. Najlepszy będzie też taki olej, który posiada jak najmniej rozpuszczalników i innych silnych środków chemicznych. Oleje czy lakiery wcale nie muszą zawierać dużo substancji szkodliwych, coraz więcej jest tam naturalnych składników. Im mniej chemikaliów tym korzystanie z oleju będzie przyjemniejsze ze względu na łagodniejszy zapach. Olej powinien być szybkoschnący, szczególnie jeśli zakładamy go w często użytkowanych pomieszczeniach. Ten czas to mniej więcej kilka godzin, więc dobrze jest je nakładać na noc. Jednak są i oleje które będą schły całą dobę. Dobrze jest wybrać olej, który daje nam możliwość poprawek, jeśli gdzieś czego nie domalujemy lub nałożymy zbyt grubą warstwę w jednym miejscu. Olej powinien chronić drewno przez ścieraniem i odbarwianiem się, jak również przed wnikaniem wilgoci.

Z pewnością warto także zwracać uwagę na trwałość oleju i na jego estetykę. Dostępne są one w każdym kolorze, także w wersji bezbarwnej, można wybrać opcje matowe, półmatowe lub błyszczące, w zależności od upodobań. Oleje mają też różne pojemności dopasowane do różnej wielkości pomieszczenia.

Więcej znajdziesz na best4home.pl