Jej początki sięgają dość daleko wstecz, bo aż do 1800 roku. 11 lutego termowizja została odkryta przez angielskiego astronoma urodzonego w Niemczech – Sir Williama Herschela. Odkrycia dokonał poprzez eksperymentowanie z różnymi kolorami filtrów optycznych, których używał do obserwacji astronomicznych.
Jak wygląda dzisiejsza termowizja?
Zauważył wówczas wzrost temperatury podczas własnych bardzo często przeprowadzanych obserwacji astronomicznych z użyciem czerwonego filtru. Dzięki temu mógł wysnuć niezwykle ciekawe wnioski, że widmo promieniowania słonecznego jest szersze niż widmo widziane gołym okiem. Przeprowadzając dalsze eksperymenty, spędzając nad nimi mnóstwo czasu, doszedł do wspaniałego odkrycia, a mianowicie odkrył coś, co jest nam bardzo potrzebne, nawet w zwykłym, codziennym życiu. Co to takiego? Jest to podczerwień. Dzięki temu niezwykłemu odkryciu angielski astronom dał początek termowizji. Na początku w Polsce nowoczesna termowizja Kraków nie była znana. Jednym z pierwszych polskich miast, w których zaczęły powstawać firmy wykorzystujące tę technikę jest Kraków- obecnie jedno z największych, najlepiej rozwiniętych miast w Polsce. Firmy te zajmują się nie tylko badaniami termowizyjnymi, ale też wykonują takie usługi jak na przykład ekspertyzy budowlane. Na początku ograniczano się tylko do wspomnianych wcześniej dwóch usług, lecz wraz z rozwojem technologicznym zaczęto oferować np. certyfikaty energetyczne.
Obecnie mamy już 2016 rok, rozwój poszedł do przodu, termowizja jest na dużo wyższym poziomie niż za czasów Sir Williama Herschela. Aktualnie technika ta jest popularna nie tylko na świecie, ponieważ Polska również może poszczycić się osiągnięciami w tym temacie. Naukowcy natomiast obiecują dalszy rozwój we wspomnianej dziedzinie.