Pozyskiwanie związków leczniczych CBD z marihuany

 

Uwaga naukowców oraz lekarzy na całym świecie skupiona jest na medycznych właściwościach marihuany. Ten z pozoru zwyczajny, lekki narkotyk powodujący stan odurzenia, ale również uzależnienia, posiada w swoim składzie związki, które w istotny sposób mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia człowieka.

Jak powstaje olej konopny?

cbdRóżnego rodzaju związki były izolowane z marihuany już na początku dwudziestego wieku. Ten, który ma największe znaczenie medyczne, ponieważ skutki uboczne ma ograniczone do minimum, to CBD. Powstaje on naturalnie w procesie wzrostu rośliny, a w zależności od odmiany jego zawartość procentowa wśród innych związków może być różna, od śladowej, po przeważającą. Olej konopny, czyli wyekstrahowany z nasion związek kannabidiol który nie jest psychoaktywny, jest możliwy do nabycia legalnie na rynku polskim. Jego popularność wzrasta, gdyż nie uzależnia, a wykazuje szerokie spektrum właściwości leczniczych. Prowadzone są między innymi badania jego wpływu na padaczkę lekooporną u dzieci – schorzenie bardzo ciężkie do opanowania, jednocześnie wysoce szkodliwe dla młodego organizmu. W związku z działaniami przeciwdrgawkowymi oraz przeciwbólowymi związku, istnieje duża szansa, że będzie on skutecznym lekiem w tej dziedzinie. Podobnie może być w przypadku leczenia niektórych typów nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Związki chemiczne zawarte w marihuanie mają bardzo szerokie możliwości pozytywnego wpływu na organizm człowieka. Olej jaki można wytworzyć z nasion niektórych odmian konopi nie zawiera szkodliwych związków THC, jego produkcja nie jest zbyt skomplikowana, a stwarza ogromną szansę na wsparcie w leczeniu wielu schorzeń we współczesnej medycynie.