Przepis na firmę budowlaną w Niemczech

Od momentu umożliwienia polskim pracownikom budowlanym podjęcia legalnej pracy w Niemczech minęło już sporo czasu. Wielu polskich fachowców poznało niemiecki rynek budowlany od strony funkcjonowania i technologii. Posiadanie tej wiedzy, wiara w umiejętności oraz przedsiębiorczość skłania ich do zakładania własnych firm na terenie Niemiec.

Otwieranie „budowlanki” w Niemczech

jak otworzyć swoją firmę budowlaną w niemczechJeżeli ktoś otwierał firmę w Polsce to przebieg i szybkość tego procesu jest bardzo podobna w Niemczech. Nie ma z tym żadnego problemu, a jeżeli ktoś ma wątpliwości może skorzystać z istniejących w Niemczech firm doradczych prowadzonych przez Polaków. Udzielą one szczegółowych informacji jak otworzyć swoją firmę budowlaną w Niemczech. Osoby ceniące samodzielność i chcące oszczędzić pieniądze mogą samodzielnie przejść ten proces. Przede wszystkim należy posiadać lokal wraz z wyposażeniem do prowadzenia działalności budowlanej. Czy to będzie lokal własny, czy wynajęty nie ma znaczenia. Ogromnym plusem będzie posiadanie zameldowania na terenie BRD. Skorzystamy wówczas z ulg podatkowych. Uprawianie zawodów budowlanych pod szyldem własnej firmy w większości wypadków narzuci nam konieczność przystąpienia do Izby Rzemieślniczej i opłacanie tam składek. Lista profesji, które wymagają uczestnictwa w Izbie dostępna jest w internecie. Formalności związane z wpisem do rejestru podmiotów gospodarczych załatwia się w Gewerbeamt gdzie składamy wniosek i wnosimy opłatę w wysokości 20 euro. Urząd dokonując wpisu automatycznie przekazuje informację do urzędów skarbowego i statystycznego. Czekamy teraz na informację z urzędu skarbowego i wypełniamy formularz. Warto się zapoznać jak go wypełnić i jakie konsekwencje podatkowe niosą wpisane w nim liczby.

Założenie firmy budowlanej w Niemczech podniesie stopień zaufania do świadczonych usług i pozwoli na legalny rozwój i zdobycie nowych zleceń. W Niemczech nie ma instytucji podobnej do polskiego ZUS i aby zadbać o ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Samemu należy wykupić polisę. Jest to warunek konieczny do prowadzenia działalności budowlanej i innej.