Rekuperacja – zasady działania

Rekuperacja to nowoczesne i najbardziej zaawansowany sposób wentylacji budynków. Jest to mechaniczna zrównoważona wentylacja nawiewno – wywiewna z funkcją odzysku ciepła. System rekuperacji oparty jest na centrali wentylacyjnej czyli rekuperatorze, którego centrum stanowi wymiennik ciepła.

Co to jest rekuperacja i jak działa?

rekuperacja poznanW systemie rekuperacji powietrze zasysane jest z zewnątrz przez czerpnię, czyli otwór w ścianie zewnętrznej a następnie kanałami wentylacyjnymi wchodzi do rekuperatora. Tam przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym odbiera energię w powietrza wywiewanego z budynku. Następnie powietrze to nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, kuchnia czy gabinet. Identyczna ilość zużytego powietrza usuwana jest z pomieszczeń inaczej zwanych wilgotnymi takimi jak łazienka i kuchnia. Powietrze zużyte przechodząc przez wymiennik oddaje swoją energię do powietrza, które wchodzi z zewnątrz, ale nie miesza się z nim. Cały ten proces przebiega bezgłośnie oraz z minimalnym zużyciem energii elektrycznej. Powietrze rozprowadzane jest po całym budynku dzięki kanałom wentylacyjnym, które zwane są także alternatywnie przewodami wentylacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że rekuperacja poznań nie zastępuje systemu grzewczego a to oznacza, że każdy budynek wyposażony w rekuperację i tak musi posiadać niezależny system grzewczy czyli piec gazowy, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, ogrzewanie nadmuchowe, kominkowe lub inne. Można również wzbogacić system rekuperacji o dodatkowe urządzenie, które latem będzie chłodziło powietrze nawiewane do pomieszczeń.

W systemie wentylacji mechanicznej powietrze nawiewane do pomieszczeń jest filtrowane. Zanim trafi do naszych pomieszczeń przechodzi przez filtry umieszczone wewnątrz rekuperatora przy wymienniku, które oczyszczają powietrze zatrzymując większość zanieczyszczeń.