Postęp technologiczny odbija się bardzo pozytywnie na wszystkich dziedzinach produkcji. Dotyczy to również wytwarzania znakomitych nawierzchni przeznaczonych do obiektów sportowych. Zapewniają one uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów sportowych, wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo.
Tendencje w produkcji nawierzchni sportowych
Producenci oferują podłogi sportowe w dwóch podstawowych wersjach, a kryterium podziału jest miejsce montażu i sposób użytkowania. Wyróżniamy zatem nawierzchnie uniwersalne przeznaczone do obiektów wielorakiego użytkowania jak szkolne sale sale gimnastyczne i inne obiekty gdzie oprócz zajęć sportowych odbywają się zgromadzenia o charakterze okolicznościowym. W takich obiektach stosuje się jednowarstwowe nawierzchnie wykonywane z PCV. Są to produkty układane wprost na wylewkę betonową charakteryzujące się wysoką odpornością na ścieranie, rozdarcia i przebicia. Profesjonalne uprawianie sportu lub amatorskie w specjalistycznych obiektach wymaga zastosowania posadzek o szczególnych parametrach opisanych w bardzo rygorystycznych normach. Spełnienie norm oznacza otrzymanie certyfikatu dopuszczającego nawierzchnię do sprzedaży. Dobra, certyfikowana nawierzchnia sportowa musi spełniać sprzeczne wymagania gdyż powinna być jednocześnie twarda jak beton i zapewnić odpowiednie odbicie piłki, a z drugiej strony powinna świetnie przyjmować energię podczas upadku zawodnika. Dlatego też stosowane są tutaj nawierzchnie wielowarstwowe o dość skomplikowanej budowie.
Ciekawym rozwiązaniem jest układanie nawierzchni sportowych na drewnianych legarach. Przynosi to efekt w postaci lepszego przyjmowania energii podczas upadku. Obecnie wśród liderów w produkcji nawierzchni sportowych zauważamy bardzo wysoką specjalizację przejawiającą się w produkcji podłóg dla konkretnych dyscyplin.
Więcej na sportfloor.pl