Rozwiązania izolacyjne na dach płaski

 

Nowe materiały budowlane oraz nowatorskie projekty dały szansę na powrót tzw. ” polskiej kostki ” bardzo chętnie budowanej w latach 70 – tych XX wieku. Oczywiście współczesne ” kwadraciaki ” nie mają żadnych punktów wspólnych oprócz kształtu i płaskiego dachu. Stropodach wymaga więc szczególnie starannie wykonanej hydroizolacji zabezpieczającej cały budynek przed oddziaływaniem wody opadowej. Dostępne obecnie materiały pozwalają na zbudowanie w szybki sposób powłoki, która trwale zabezpieczy stropodach przed wilgocią.

Izolacje na dach płaski

dach płaski - izolacjaRóżnorodność współczesnych produktów hydroizolacyjnych daje możliwość odpowiedniego wyboru izolacji dla konkretnych rodzajów budowli. Podstawowymi środkami do zabezpieczania stropodachów są folie z PCV i PE, a także membrany z kauczuku syntetycznego EPDM. Obowiązująca obecnie definicja izolacji na dach płaski – izolacja jednowarstwowa, trwała, odporna chemicznie, rozciągliwa, prosta w montażu. Położenie tylko jednej warstwy folii lub EPDM wystarczy żeby skutecznie chronić zadaszenie i cały budynek przed wilgocią. Trwałość to także odporność na UV oraz ozon. Zmienne warunki atmosferyczne nie mają wpływu na powłoki izolacyjne. Folie i EPDM nie odbarwiają się i nie ulegają szybkiej degradacji. Wyróżniają się wysoką rozciągliwością w zakresie od bardzo niskich do bardzo wysokich temperatur ( – 50 do + 150 st. C ) nie tracąc na wymiarze. Folie i EPDM są odporne na działanie średnio agresywnych związków chemicznych zawartych w deszczu oraz powietrzu. Do montażu izolacji służą  systemy montażowe dzięki, którym układanie ich na dachu przebiega bardzo sprawnie. Oferta producentów jest poszerzana o lepsze powłoki zbrojone. Zbrojenie powłok polega na dodaniu siatek i włóknin poliestrowych oraz włókna szklanego. Zbrojenie poprawia parametry i tworzy konieczne w niektórych przypadkach warstwy separacyjne. Do izolacji dachów płaskich używa się też gumy w płynie, którą rozprowadza się po powierzchni dachu. Zastygając stworzy mocną bardzo szczelną powłokę.

Bitwa konkurencyjna między producentami daje owoce w postaci wprowadzania nowatorskich rozwiązań technicznych. Najlepsi producenci stworzyli własne systemy pokryć na dachy płaskie. Interesującą propozycją jest EPDM łączone warstwami bitumów. Wzmacnia to membranę oraz pozwala na układanie bez użycia kleju. Wybierając rozwiązanie na izolację dachu płaskiego trzeba pamiętać o należytym wykonaniu hydroizolacji. Ważny jest więc dobór doświadczonej ekipy dekarzy. Powłoka  hydroizolacyjna jest najważniejszą końcową warstwą dachu płaskiego.