Sposób na ciekawe lekcje chemii

Każdy z nas z pewnością może poszczycić się całą gamą wspomnień ze swoich czasów szkolnych. Z reguły mówimy o nich z nutką nostalgii i rozrzewnienia – chcielibyśmy jeszcze raz przenieść się do szkolnej ławki, pobawić się z kolegami i koleżankami, wyjechać na wakacyjny obóz. Czasami jednak wspominamy również mniej lubiane szkolne przedmioty.

Pomoce do nauki chemii

Chemia - pomoce dydaktyczneUczniowie przychodzący po raz pierwszy do szkoły często nie wiedzą, czego się spodziewać. Boją się, że nie dadzą rady z nauką, nie będą w stanie odpowiadać na pytania nauczyciela i dostaną złą ocenę. Większość tych lęków mija w pierwszych tygodniach nauki w szkole, część jednak zostaje z dziećmi, które nie radzą sobie z nauką konkretnych przedmiotów. Każdy uczeń jest inny i każdy ma inne predyspozycje, jednak wszyscy powinni mieć równe szanse na start. Pomogą im w tym specjalnie przygotowane materiały, używane przez nauczycieli. W nauce przedmiotów takich, jak chemia – pomoce dydaktyczne dla uczniów są wręcz niezastąpione. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim szkło i sprzęt laboratoryjny, dzięki którym można przeprowadzać eksperymenty. Nauka chemii powinna odbywać się w dużej mierze poprzez praktykę, dlatego nauczyciele chętnie wykorzystują tego typu pomoce. Jeśli zaś danego doświadczenia nie można przeprowadzić w szkole, uczniowie mogą obejrzeć ciekawe filmy dydaktyczne z nagraniem jego przebiegu lub zapoznać się z materiałami zawartymi w podręczniku.

Jeśli nauczyciel chce, by każdy jego uczeń osiągał dobre oceny na sprawdzianach, a także rozumiał materię przekazywaną na lekcji, powinien wykorzystywać różnego rodzaju pomoce szkolne. Dzięki nim dziecko łatwiej zapamięta, o czym była mowa na lekcji, a także zrozumie, jak przebiegają pewne procesy i dlaczego do nich dochodzi.