Sposoby na izolację stropodachów

Wraz z modą na nowoczesne budownictwo, coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domów z dachem płaskim. Jak w przypadku dachów skośnych nie ma problemu z wyborem izolacji termicznej, tak w tym przypadku pojawia się pytanie – w jaki sposób zaizolować stropodach?

Jak najlepiej izolować stropodach?

izolacja stropodachuW przypadku dachów płaskich wykorzystać można wiele sposobów izolacji. W tym celu z powodzeniem można zastosować klasyczne metody. Do izolacji stropodachu niewentylowanego wykorzystywane są zarówno płyty styropianowe, jak i wełna mineralna. Każdy z materiałów ma inne właściwości, wady oraz zalety. Pyty styropianowe są bardzo lekkie, jednak nie są całkowicie odporne na działanie ognia. Wełna mineralna z kolei, choć niepalna, cechuje się bardzo dużym ciężarem własnym. Z nowocześniejszych rozwiązań, często stosowane są również płyty polistyrenowe, które swoimi właściwościami są zbliżone do styropianu, oraz płyty PIR – są one dużo twardsze i odporniejsze na działanie ognia niż klasyczny styropian czy polistyren. Izolacja stropodachu może również przebiegać w sposób natryskowy, wykorzystując pianę poliuretanową. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ten sposób izolacji – zapewnia ona jednolitą i szczelną warstwę, niwelując przy tym ryzyko wystąpienia mostków cieplnych oraz łatwo można ją połączyć z izolacją ścian. Jedynym jej minusem jest niska odporność na działania promieniowania UV, dlatego po wyschnięciu maluje się ją specjalną farbą zabezpieczającą przed działaniem promieni słonecznych.

Budowa dachu płaskiego nie stwarza więcej problemów podczas izolacji termicznej niż przy dachach skośnych. Większym wyzwaniem przy tego typu konstrukcjach jest zastosowanie odpowiedniego spadku oraz sposobu odprowadzania wody z dachu.