Sposoby na ogrzewanie wody w domu

 

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie ciepłej wody w domu. W zależności od warunków technologicznych w domu, możemy zdecydować się na ten najkorzystniejszy w konkretnym przypadku. Najkorzystniejsze z punktu widzenia kosztów jest ogrzewanie wody kotłem z zasobnikiem, jednak poza sezonem grzewczym uruchamianie pieca do nagrzania samej wody nie jest komfortowe.

Elektryczny podgrzewacz do wody

ogrzewacz elektryczny przepływowyKocioł z zasobnikiem na ciepłą wodę to dobry sposób na ogrzanie wody w sezonie grzewczym. Piec ogrzewający dom jednocześnie grzeje wodę w zasobniku, z której możemy skorzystać w każdej chwili. Jednak warto zaopatrzyć się także w inną opcję przygotowania ciepłej wody, która sprawdzi się poza sezonem grzewczym. Taką funkcję może spełniać wydajny ogrzewacz elektryczny przepływowy do wody. Pozwoli on na przygotowanie ciepłej wody bez wykorzystania kotła centralnego ogrzewania, a zatem rozpalanie pieca nie będzie konieczne. Urządzenia te są bardzo proste, niewielkie i świetnie sprawdzają się także na działkach i w domkach rekreacyjnych, a nawet w przyczepach kempingowych. Ogrzewacz elektryczny przepływowy jest niewielki i montuje się go bezpośrednio przy kranie lub pod nim. Istnieje również dużo modeli wyposażonych od razu w baterię. Urządzenie to posiada grzałkę o niewielkiej mocy kilku kW, która w zupełności wystarczy do pracy przy jednym punkcie poboru wody. Warto jednak zaznaczyć, że inna moc będzie konieczna do użytku przy kranie, inna natomiast do obsługi prysznica czy wanny. Wydajność podgrzewacza przepływowego zależna jest głównie od jego mocy, ale także od temperatury zimnej wody do niego dopływającej, oraz ostatecznej temperatury wody już podgrzanej. Im mniejsza jest różnica tych temperatur, tym lepsza wydajność urządzenia.

Urządzenia do ogrzewania wody w sposób przepływowy mogą być także w postaci podgrzewaczy centralnych, które podłączone są i obsługują wszystkie punkty poboru wody w domu. Oczywiście moc takiego sprzętu musi być odpowiednio większa, aby komfort użytkowania był na wystarczającym poziomie.