Szpachlowanie sufitów za pomocą gipsu

 

Gips jest używanym od dawna materiałem używanych do wielu prac remontowych.  Został on w dużej mierze zastąpiony płytą gipsowo-kartonową, jednak przestrzenie na łączeniach płyt należy dopracować gipsem.

Gips doskonałym materiałem do szpachlowania

szpachlowanie sufituGipsowanie wierzchniej warstwy zarówno ścian i sufitów, jak wiadomo, jest bardzo trudne, a uzyskanie gładkiej i równej warstwy wymaga dużo wprawy i doświadczenia. Przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć jak szybko twardnieje masa szpachlowa.  Kiedy praca zostanie wykonana niedokładnie jedynym wyjściem pozostanie nam szlifowanie. Masa szpachlowa musi mieć konsystencję gładkiej, gęstej śmietany bez obecności nawet najmniejszych grudek.   Najlepszą metodą jest dodanie tynku gipsowego do wody, nieodwrotnie. Jest to jeden z powodów, dla których możemy być pewni gładkiej masy. Przed nałożeniem gipsu należy się upewnić, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana i zagruntowana.  Musi być odpowiednio oczyszczona i pozbawiona jakichkolwiek zabrudzeń. Nakładanie tynku gipsowego, czyli szpachlowanie sufitu można bezpośrednio na dowolne bryły, cegły lub pustaki. Produkt jest bogaty w właściwości izolacyjne, odporny na uderzenia i ognioodporny. Ze względu na swoją charakterystykę gips jest doskonałym izolatorem termicznym, choć zależy to od jego gęstości i gładkości powierzchni, im gładsza i gęstsza, tym lepsza izolacja.  Chociaż absorpcja akustyczna gipsu nie jest dobra, w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak drewno lub cegła, istnieją sposoby na polepszenie jej specjalnymi metodami, jeśli to konieczne. Gips ze względu na swoja porowatą strukturę pochłania wilgoć, lecz również szybko wysycha, kiedy jej poziom w pomieszczeniu spada, jednocześnie zapobiega kondensacji, która pomaga utrzymać równowagę środowiska, w których jest umieszczona.

Kolejną bardzo istotną zaletą gipsu jest fakt, że jest on materiałem jest to, że jest ognioodpornym, co oznacza, że zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, ponieważ jest niepalny, a także odporny na ciepło, co zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.