Sztuka zupełnie inna niż dawniej

Jako studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych miałam do czynienia z wieloma artystycznymi środkami przekazu: malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką w formie druku wypukłego… Okazało się, że prócz tych tradycyjnych form jako środek ekspresji wykorzystywane są także narzędzia cyfrowe.

Co komputery mają do sztuki?

nowoczesna drukarnia z KatowicJak się okazuje bardzo dużo. Programy graficzne mogą służyć nie tylko do obróbki fotografii. Mogą być wykorzystywane do tworzenia zupełnie nowych obrazów, zwłaszcza przy wykorzystaniu technik mieszanych. Przykładowo, możemy coś sobie namalować bądź narysować, a następnie powstały w ten sposób ślad zeskanować – przetworzyć na obraz cyfrowy. Wówczas w programie graficznym możemy zrobić z nim cokolwiek tylko chcemy. Możliwe jest wzmocnienie obrazu, poprawa konturów i barw, ale także połączenie go z innymi obrazami albo fotografiami. Dzięki programom graficznym możliwe jest budowanie obrazów zupełnie nowej jakości. To jednak nie oznacza, że nasz obraz musi pozostać na ekranie komputera. W naszym mieście funkcjonuje, i to nie jedna, nowoczesna drukarnia z Katowic. Dzięki możliwościom druku cyfrowego możemy przenieść nasze dzieła z ekranu monitora na papier. Nic nie stoi na przeszkodzie stworzenia swojej własnej wystawy składającej się tylko i wyłącznie z dzieł powstałych przy pomocy programów graficznych. Wręcz przeciwnie, wystawa taka we współczesnych czasach może się okazać interesująca, zwłaszcza, że niemal każdy jest już użytkownikiem komputera. Czasami warto pokazać, że sztuka również idzie z duchem czasu!

Jak już zostało wspomniane, wcale nie musisz być uzdolnionym plastykiem aby stworzyć swoje dzieło. Współcześnie wystarczy do tego komputer, program graficzny (niekoniecznie ten z górnej półki) i przede wszystkim kreatywność! Dzięki drukowi cyfrowemu swoje dzieło możesz przelać na papier, powiesić je u siebie w pokoju na ścianie i cieszyć się nim. Powodzenia!