Właściwosci i zalety różnych rodzai drewna

 

Zalety drewna jako materiału budowlanego są znane od setek, a nawet tysiące lat. Jest ono bardzo łatwe w obróbce, wytrzymałe i ekologiczne. Pozwala na zbudowanie w krótkim czasie, wielopokoleniowych budynków. Jaki więc gatunek drewna, będzie najlepszy do stworzenia solidnego domu?

Zalety drewna jako materiału konstrukcyjnego

modrzew syberyjski warszawaZanim rozpoczniemy budową, musimy zdać sobie sprawę jak ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Okazuje się, że wybór na polskim rynku nie ogranicza się do tarcicy z drzewa liściastego lub iglastego. Mamy również wspaniały modrzew syberyjski – Warszawa która słynie z licznych osiedli domków, to właśnie w większości z nich, zastosowała ten wytrzymały i zdrowy materiał budowlany. W innych przypadkach stosowana jest sosna, która jest jednak mało odporna na sinienie, co w efekcie prowadzi do dużej nasiąkliwości i podatności na grzyby i pleśnie. Modrzew jak sama nazwa wskazuje jest pozyskiwany z rejonów o ostrzejszym klimacie. Drzewa rosnące na Syberii wystawione są na trudne warunki atmosferyczne i bardzo ostre zimy, charakteryzuje ich mały przyrost roczny. Oznacza to, że pozyskane z nich drewno będzie miało równe słoje, wysoką elastyczność, oraz dużą wytrzymałość. Modrzew charakteryzuje się ładnym czerwonym zabarwieniem, jest twardszy od innych drzew, przez co jest bardziej odporny na wilgoć. Jego szczególną cechą jest żywica, która posiada właściwości antyseptyczne. Dzięki temu modrzew jest odporny na pleśń i insekty, nie wymaga specjalistycznej obróbki, oraz wykazuje wysoką ognioodporność. Decydując się na dom z bali, będziemy musieli dokonać wyboru, nie tylko jaki gatunek drewna wybrać, ale także czy będzie to drewno lite, czy prefabrykowane.

Zwolennicy natury, pewnie wybiorą lite bale, akceptując ich ewentualne odkształcenia, wynikające z charakteru budulca. Natomiast bale klejone, mogą skusić tych, którym będzie zależało na pewności, że materiał nie będzie posiadał pęknięć, wypaczeń i naturalnych odkształceń.