Wybór odpowiednich kotew do betonu

W budownictwie bardzo często wykonuje się konstrukcje, które są połączeniem kilku materiałów. Doskonałym przykładem są hale magazynowe i produkcyjne, w których słupy są wykonane z betonu zbrojonego, natomiast konstrukcję dachu stanowią dźwigary stalowe. W jaki sposób połączyć ze sobą poszczególne elementy konstrukcji, aby zapewnić odpowiednie przenoszenie się poszczególnych obciążeń? 

Trwałe kotwy rozporowe 

kotwy rozporowe do betonuW takim przypadku konstruktorzy sięgają po łączniki stalowe, które określane są jako kotwy rozporowe do betonu. Wizualnie wyglądają one bardzo podobnie do klasycznych śrub, z tym wyjątkiem, że na jednym końcu mają klasyczny gwint, a na drugim specjalne mocowanie, które zapewnia odpowiednie przyłączenie poszczególnych elementów. Kotwy są wykonane z wysokiej jakości stali, która jest odporna na rozciąganie oraz siły tnące. Dzięki temu mamy pewność, że bezpiecznie przeniosą one wszystkie siły. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie montować tylko jednego łącznika nawet wtedy, gdy obliczenia konstrukcyjno-materiałowe nie stawiają przed użytkownikiem takich wymagań. Jeden łącznik może mieć bowiem wady fabryczne, dlatego lepiej zabezpieczyć konstrukcję przed uszkodzeniem stosując większą ilość kotew. Wszystkie dostępne na rynku materiały, które mogą przenosić obciążenia muszą przejść odpowiednie badania, a na ich podstawie wydawana jest karta techniczna produktu potwierdzająca ich parametry. 

Ponieważ kotwy rozporowe utrzymują się w betonie tylko dzięki siłom tarcia, nie wszędzie można je stosować. Zalecane jest, aby były one wkręcane w elementy żelbetowe prefabrykowane, ponieważ wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że mieszanka betonowa została odpowiednio zagęszczona, a w materiale nie występują różnego rodzaju pory powietrza.