Z czym kojarzy nam się prywatny detektyw?

 

Prywatni detektywi zazwyczaj kojarzą nam się z bardzo poważnymi sprawami, w których trzeba wytoczyć naprawdę ciężkie działa. Zazwyczaj jednak do takich instytucji podchodzimy z odrobiną rezerwy, ponieważ zawód ten kojarzy nam się głównie z filmami kryminalnymi i serialami. Jednak czy te skojarzenia, mają jakikolwiek związek z rzeczywistością?

Rzeczywistość, a fikcja

tarnowski prywatny detektywTak naprawdę skojarzenia te mają dużo wspólnego z rzeczywistością. Prywatny detektyw to zawód okupiony sporą dozą niebezpieczeństwa, szczególnie ze strony tych, którzy zostali przez takiego człowieka zdemaskowani. Na pewno ten zawód należy do jednych z tych, które owiane są pewną dozą tajemnicy. Niby w ogólnym pojęciu wiemy czym zajmuje się detektyw, ale nie do końca czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że zawód ten jest bardzo odpowiedzialny. Trochę mityzowany przez telewizję i filmy, nabiera innego wydźwięku. Tak naprawdę jednak przykładowy tarnowski prywatny detektyw, ma na sobie ogromną odpowiedzialność idącą za zleceniem. Musi działać w ukryciu, tak by nie zostać zdemaskowanym. Ponadto niektóre sprawy ciągną się naprawdę długo i czasem ciężko rozwikłać coś w tak krótkim czasie, w jakim oczekuje od nas tego klient. Nie wygląda to tak jak na filmach, że wszystko powoli układa się w jasną całość. Tutaj praca jest typową pracą umysłową, gdzie dodatkowo potrzebny jest spryt, umiejętność wychodzenia z trudnych sytuacji, ale i dobra sprawność fizyczna. Także powinniśmy odrzucić do lamusa nasze skojarzenia, a potraktować ten fach jako naprawdę poważną pracę.

Nasze skojarzenia często są bardzo stereotypowe i przenoszone z pokolenia na pokolenie. Nie zawsze są jednak trafne. Dziś w dobie mass mediów szczególnie trudno postawić granicę pomiędzy fikcją, a rzeczywistością.