Zakładanie firmy w Niemczech

 

Wiele osób wyjeżdżających z naszego kraju osiedla się za granicą na stałe. Bardzo duży odsetek po pewnym czasie Rezygnuję z pracy na etacie czy kontraktach i decyduje się na założenie własnej działalności. Na terenie Niemiec bardzo popularne jest zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej, która nazywana jest „gewerbe”. W związku z tym paradoksem słownym jest mówienie że „pracuje się na Gewerbe” bowiem w takim przypadku jest się właścicielem firmy a nie pracownikiem.

Zakładanie działalności gospodarczej za granicą

gewerbe w niemczechDecydowanie się na zakładanie firm jednoosobowych na terenie Niemiec miało ścisły związek z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na prace. Jeśli ktoś prowadził jednoosobową działalność gospodarczą to mógł skutecznie obejść te przepisy i wówczas pracownika stawał się przedsiębiorcą. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest gewerbe w Niemczech to możemy mieć z tego tytułu bardzo duże korzyści. Prowadząc tego typu działalność gospodarczą nie musimy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne czy nawet zdrowotne. W takim przypadku opłacanie tychże składek jest dobrowolne. Wiele osób zastanawia się czy gewerbe w Niemczech prowadzone przez Polaków jest legalne. Otóż odpowiedź jest prosta. Jeśli planujemy faktycznie jak prowadzić firmę i czerpać z niej zyski to wówczas wszystko jest legalne w świetle niemieckiego prawa. Problemy mogą być wówczas jeśli planujemy założyć działalność pozorowaną. Na chwilę obecną zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec jest niezwykle proste. Wystarczy odwiedzić kilka urzędów i wypełnić niezbędne formularze.

Ogólnie rzecz biorąc prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech wciąż jest bardzo popularne pomimo tego że nie musimy już starać się o pozwolenie na pracę. Na chwilę obecną jednoosobowe działalności gospodarcze często związane są z z takimi branżami jak branża budowlana oraz dotycząca napraw pojazdów. Niektórzy informatycy również decydują się na zakładanie gewerbe na terenie Niemiec.