Zakucie hydrauliczne stanowi jeden z mniejszych i lżejszych elementów całego układu hydraulicznego, jednak spełnia w nim bardzo ważną funkcję. Służy ono do uszczelniania styku dwóch elementów wewnątrz samego układu.
Zakucia hydrauliczne zwane potocznie końcówkami
Gdyby nie takie zakucia hydrauliczne, ciecz, która powinna zostać wewnątrz zamkniętego układu, wydostałaby się na zewnątrz. Inną nazwą, używaną zamiennie z terminem zakucia hydrauliczne, są końcówki do zaciskania przewodów hydraulicznych. Rozmiar tego typu końcówki opisuje się za pomocą średnicy wyrażonej w calach. Rozmiary te, odpowiadające różnym rodzajom zakuć poddane są międzynarodowej standaryzacji. Przyjmuje się, że najmniejszy rozmiar stanowi końcówka z oznaczeniem DN05. Swoim wyglądem końcówki tego typu są bardzo zbliżone do zwykłej śrubki. Zakucia hydrauliczne są powszechnie stosowane i wykorzystywane w codziennym życiu, na przykład jako końcówki w układach hamulcowych oraz klimatyzacjach. Istnieje również szeroka gama tego typu zakuć wykorzystywanych specjalistycznie między innymi w górnictwie, a także do łączenia fragmentów odpowiedzialnych za transport cieczy lub gazów pod bardzo wysokim ciśnieniem. W przypadku awarii lub zniszczenia stanowią one łatwo wymienialny element układu hydraulicznego. Zakucia hydrauliczne są bardzo łatwo dostępne zarówno na rynku Polskim, jak i zagranicznym. Wygodną formą zakupu tego małego i lekkiego elementu układu hydraulicznego jest zamówienie go poprzez sklep internetowy. Ich cena waha się od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych.
Wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą elementów wykorzystywanych w hydraulice siłowej oferuje również możliwość wykonania takiego zakucia na podstawie indywidualnych wytycznych.