Zastosowanie urządzeń do oczyszczania powietrza

 

Wentylatory są urządzeniami do chłodzenia lub oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle stalowym, chemiczny, a także drzewnym,  jako urządzenia do usuwania zanieczyszczeń oraz pyłów z powietrza, dla komfortu oraz zdrowia pracowników danego zakładu pracy.

Wpływ wentylatorów do trocin na przemysł drzewny

wentylatory do trocinWszędzie tam gdzie odbywa się obróbka drewna i materiałów drewnopochodnych konieczne jest zastosowanie wentylatorów do trocin. Należą do nich wentylatory transportowe, które przede wszystkim służą do odciągu trocin oraz wiórów. Zbudowane są ze stalowego wirnika, jego łopatek, wlotu oraz wylotu. W niektórych z nich znajdują się worki filtrujące. Wirniki są odlewane ze stopu aluminium lub spawane są ze stali. To samo dotyczy obudowy wentylatorów. Urządzenia posiadające samoczyszczące wirniki mają możliwość transportu zarówno suchych jak i mokrych trocin. Najlepiej sprawdzają się wentylatory z kwadratową obudową, dzięki czemu ich przewożenie i montaż są sprawniejsze. Silnik jest jedno lub trójfazowy. Ma on prędkość automatyczną lub jest regulowany falownikiem. W zależności od mocy silnika wentylatory do trocin mogą być stosowane przy pojedynczych stanowiskach pracy oraz w dużych instalacjach odpylających. Używane są zarówno w dużych zakładach jak i w przydomowych warsztatach. Wszędzie tam gdzie używa się frezarek, heblarek, pił formatowych oraz innych urządzeń używanych w obróbce drewna.

Urządzenia wentylacyjne do trocin mają bardzo wytrzymałą obudowę, ponieważ stosowane są w miejscach narażonych na zniszczenie urządzenia. Oprócz zakładów stolarskich stosowane są także przy oczyszczaniu ze spalin, odpadów z tworzyw sztucznych oraz wszelkiego rodzaju pyłów. Wszędzie tam gdzie dochodzi do zanieczyszczenia powietrza.