Zdalnie sterowane roboty przemysłowe

Niektóre zadania, wykonywane na liniach produkcyjnych były bardzo powtarzalne i monotonne. Mimo iż nie należały one do najtrudniejszych, powodowały ogromne zmęczenie pracowników, a tym samym zwiększały możliwość niedoskonałości wykonywanych elementów, czy nawet bardzo dużych wad produkcyjnych.

Automatyczne roboty produkcyjne

robot przemysłowyDo monotonnych i powtarzalnych zadań coraz częściej stosowane więc były automatyczne maszyny produkcyjne, często nazywane przez pracowników robotami przemysłowymi. Typowy robot przemysłowy przypominał z wyglądu zminiaturyzowany wysięgnik hydrauliczny od maszyny budowlanej, i wyposażony był we wszelkie narzędzia, potrzebne do wykonywania konkretnego zadania. Maszyny te służyły do wykonywania prostych prac na linii produkcyjnej, i mogły być zaprogramowane do dowolnych czynności, zarówno działając w ciągłym trybie, jak i na żądanie pracownika sterującego daną sekcją linii. Ich głównym zadaniem, jednak, była praca na linii produkcyjnej o nieprzerwanym ciągu. Często zdarzało się również iż były one wykorzystywane do prac najbardziej precyzyjnych, głównie podczas produkcji elementów elektronicznych i podzespołów komputerowych. Zaletą tych maszyn była wielofunkcyjność, gdyż w przypadku zmiany procesu technologicznego, mogły być one łatwo przeprogramowane i zastosowane do całkowicie odmiennego zadania. Narzędzia w które robot był wyposażony mogły być wymienione w mniej niż minutę.

Możliwość szybkiej wymiany narzędzi, zamontowanych na takim robocie umożliwiała nie tylko dostosowanie go do nowych zadań, ale również zastosowanie nowszych i bardziej precyzyjnych urządzeń produkcyjnych, czy też nowych rozwiązań technologicznych. Nie należały one również do maszyn szczególnie dużych, dlatego też ich ewentualna relokacja nie sprawiała problemu, i mogła być wykonana bardzo szybko.